Kurtka przeciwdeszczowa – jaką wybrać?

Stylowa, modna, wygodna, a może w wersji casualowej? To pytanie zadają sobie panowie, którzy rozważają zakup kurtki przeciwdeszczowej. Oto przegląd modeli kurtek, które są popularne w tym sezonie i które sprawdzają się na co dzień, w czasie spaceru lub zakupów, a także podczas wyjazdu za miasto, podczas chodzenia po górach lub na potrzeby codziennego joggingu. 

Kurtka przeciwdeszczowa męska, czyli nieodzowny element garderoby każdego pana

Kurtka przeciwdeszczowa to niezastąpione okrycie wierzchnie w okresie jesieni i wiosny, ale też element garderoby, który każdy pan powinien na stałe posiadać w swojej szafie. Przydaje się szczególnie wtedy gdy planujemy spędzać czas aktywnie, np. wędrować w górach lub wybrać się na rodzinny spacer. Kurtka zapewnia ochronę przed wiatrem i deszczem. 

Obecnie do wyboru mamy mnóstwo kurtek przeciwdeszczowych, które są nie tylko praktyczne, ale też modne. Projektanci oferują klasyczne modele w kolorze czerni, brązu lub granatu, a także wygodne kurtki przeciwdeszczowe w odważnych kolorach, które pozwalają połączyć wygodę i design. W praktyce trudno jednoznacznie wskazać jaka powinna być idealna kurtka przeciwdeszczowa. Z pewnością jednak powinna być wodoodporna, a także lekka, nieprzewiewna i oddychająca. Ważne aby zapewniała wygodę. Nie zawsze wszystkie te cechy idą ze sobą w parze, ponieważ część modeli kurtek przeciwdeszczowych posiada materiały, które chronią przed wodą, ale jednocześnie nie zapewniają dostatecznej oddychalności. Dlatego wybierając odpowiednią kurtkę przeciwdeszczową zawsze należy kierować się osobistymi preferencjami i potrzebami. I tak np. na potrzeby pieszych, górskich wędrówek warto kupić kurtkę, która posiada wysoką wodoodporność. Z kolei na co dzień, na chłodniejsze, jesienne dni warto wybrać kurtkę przeciwdeszczową o wysokim współczynnik oddychalności. Opisuje on ilość wilgoci, czyli potu, który jest w stanie w ciągu 24 godzin pokonać przeszkodę jaką stanowi 1 metr kwadratowy materiału. W tym przypadku parametrami jakie należy wziąć pod uwagę są gramy na metr kwadratowy, oznaczone przez każdego producenta na metce. Polecanym wyborem dla biegaczy są kurtki przeciwdeszczowe do biegania, które zapewniają oddychalność na poziomie około 10 000 g na metr kwadratowy. 

Detale, które warto wziąć pod uwagę podczas zakupu kurtki przeciwdeszczowej

Oprócz wskazanych wyżej czynników istotne znaczenie w czasie zakupu kurtki przeciwdeszczowej mają również detale. Konieczne jest zwrócenie uwagi zwłaszcza na szwy, które powinny być odpowiednio zabezpieczone poprzez sklejenie w taki sposób by nie zaczęły przeciekać w czasie noszenia. Nie mniej ważne są także zamki, które powinny być odporne na wodę. Jak je rozpoznać? Przede wszystkim po tym, że posiadają ochronne listwy z materiału. Ponadto należy zawsze sprawdzać czy są wykonane z gumy, gdyż tylko taki materiał sprawia, że są odporne na działanie wody. 

Wybierając idealną kurtkę przeciwdeszczową należy też sprawdzić kaptur. Istotne znaczenie ma jego głębokość i sposób zakładania na głowę, ponieważ kaptur nie powinien uwierać ani ograniczać widoczności. Dzięki temu będzie nie tylko chronił głowę w czasie pieszych wędrówek po górach lub chodzenia po mieście, ale zapewni też komfort. Istotne znaczenie mają także wywietrzniki, które wpływają na lepszą cyrkulację powietrza. Dlatego polecanym rozwiązaniem jest wybór kurtki wyposażonej w wywietrzniki pod pachami i w innych miejscach. Część osób zwraca również uwagę na ściągacze przy mankietach, dzięki którym woda nie wlewa się do środka przez rękawy, a noszenie kurtki jest wówczas znacznie wygodniejsze.

Idealna kurtka przeciwdeszczowa powinna zapewniać swobodę na co dzień, a jednocześnie ładnie się prezentować. Wybierając ją warto też zwracać uwagę na detale, takie jak kaptur lub szwy, co ma znaczenie w zakresie trwałości kurtki. Warto bowiem pamiętać, że odzież ochronną kupuje się na ogół raz na jakiś czas, dlatego zdecydowanie warto sięgać po dobrej jakości kurtki, które z powodzeniem posłużą przez wiele miesięcy, a nawet lat.